Przeprowadzka za granicę może wydawać się dużo trudniejsza do przygotowania i wykonania, jednak dla dobrze zorganizowanego spedytora nie nastręcza ona większych problemów. Kluczem do sukcesu, tak jak w przypadku przeprowadzek krajowych, jest profesjonalne podejście i doświadczenie.
Podpowiadamy, jakie działania należy poczynić, krok po kroku.
Przygotuj podręczny segregator, w którym znajdą się wszystkie ważne dokumenty
Znajdź firmę przeprowadzkową (oczywiście polecamy siebie), biorąc pod uwagę, co i w jakiej ilości chcesz przewieźć, czy transportujesz rzeczy nietypowe, wielkogabarytowe, czy przewozisz zwierzęta, czy będziesz potrzebował część lub całość rzeczy magazynować i przez jaki okres czasu itp.
Powiadom instytucje, z których usług korzystasz (elektrownię, gazownię, wodociągi, telekomunikację, banki, administrację, szkołę, pocztę, wydawnictwa, w których masz prenumeraty itd.) o zmianie adresu i opłać wszystkie rachunki. Zawrzyj nowe umowy w przyszłym miejscu zamieszkania.
W Polsce obowiązuje zgłoszenie wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące. Poinformuj o wyjeździe właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy.
Sprawdź, czy w danym kraju istnieje obowiązek meldowania się w odpowiednim urzędzie
Sprawdź ważność dokumentów (paszport, dowód osobisty, prawo jazdy), zrób też ich kserokopie, a także kserokopię polisy ubezpieczeniowej czy dokumentacji medycznej. Skontroluj, czy posiadasz wszystkie potrzebne wizy, pozwolenia, szczepienia itp.
Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie UE.
Jeśli planujesz zabrać z Polski samochód, upewnij się, czy nie trzeba go będzie zarejestrować w nowym kraju.
Miej pod ręką takie dokumenty, jak akt urodzenia, akt ślubu, dyplomy ukończenia szkół czy certyfikaty zawodowe, przygotuj też ich tłumaczenia na język obowiązujący w docelowym kraju. Niektórzy pracodawcy wymagają zaświadczenia o niekaralności. Uzyskasz je w Krajowym Rejestrze Karnym.
Zapewnij stosowne ubezpieczenia, np. ubezpieczenie turystyczne czy kartę EKUZ/EHIC (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego/European Health Insurance Card), którą otrzymasz w oddziale NFZ po złożeniu wniosku. Osoby ubezpieczone w NFZ oraz członkowie ich rodzin, mają prawo do korzystania z opieki medycznej, w nagłych wypadkach, w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
Przygotuj w miarę możliwości nowe miejsce zamieszkania na swój przyjazd
Zorganizuj transport dla najbliższych, zapewnij ewentualny nocleg
Zapewnij opiekę dzieciom na najbardziej „gorący” okres przygotowań przeprowadzki lub też na czas samej przeprowadzki
Zabezpiecz dane z komputera przed utratą
Przygotuj materiały, które przydadzą się do pakowania dobytku (o tych najbardziej przydatnych przeczytasz w naszym FAQ). Pamiętaj, iż Twoje rzeczy pokonają w tych opakowaniach daleką drogę. Zaopatrz się w najlepsze i najbardziej wytrzymałe materiały. Warto zbierać stare gazety, które mogą przydać się w czasie pakowania, jak i rozpakowywania rzeczy w nowym miejscu.
Sukcesywnie pozbywaj się rzeczy zbędnych, przemyśl, co bardziej opłaci się kupić na miejscu niż zabierać z obecnego mieszkania. Transport rzeczy wielkogabarytowe bywa nieopłacalnie drogi.
Tematycznie grupuj mienie (kuchnia osobno, salon osobno itd.), aby można było zapakować je razem i po przewiezieniu wnieść do odpowiednich pomieszczeń w nowym miejscu
Wyraźnie opisuj opakowania, w które pakujesz dobytek, niezmywalnym markerem w najbardziej widocznym miejscu. Często sami przewoźnicy dokonują dodatkowego oznaczenia towaru.
Przygotuj niezbędnik (pościel, ręczniki, ubrania, kosmetyki, leki itp.) na czas, kiedy jeszcze nie zdążysz poukładać w nowym domu wszystkich rzeczy na swoje miejsca
Zaopatrz się w odpowiednią ilość gotówki w walucie, która obowiązuje w nowym kraju
Miej pod ręką klucze do nowego miejsca zamieszkania
Zostaw namiary w starym mieszkaniu dla ewentualnych nowych mieszkańców, upewnij się, że zakręciłeś gaz, wodę, wyłączyłeś prąd, pozamykałeś okna
W nowym miejscu zamieszkania, w miarę możliwości, zorganizuj zakupy żywieniowe na pierwsze dni pobytu
Dokumenty, z którymi możesz spotkać się podczas przeprowadzki:
W obrębie Unii Europejskiej nie są wymagane listy przewozowe i nie opłaca się ceł.
Kompleksowo przygotowana usługa przeprowadzki w Euromove obejmuje pomoc na każdym etapie przeprowadzki, począwszy od opracowania planu, skompletowania dokumentacji, pomocy w załatwianiu spraw urzędowych, przez odbiór towarów ze wskazanego miejsca, eksportowe odprawy celne, załadunek towarów, fracht, importowe odprawy celne, transport towaru do miejsca przeznaczenia, aż po rozładunek i odbiór zbędnych opakowań.
Bezpieczeństwo jest podstawą naszej działalności.
Copyright ©2018 Euromove All Rights Reserved.